Poduszki ogrodowe – jak dobrać do mebli użytkowanych w przydomowej przestrzeni?

Planując aranżację ogrodu zastanawiamy się przede wszystkim nad wyborem mebli. Rozważamy rozmaite konstrukcje, kolorystykę, materiały, z których są wykonane. To jednak nie wszystkie elementy, które będą odpowiadały za wygodne korzystanie z przydomowej przestrzeni. Aby meble faktycznie były komfortowe w użytkowaniu, a nie stanowiły jedynie ozdoby ogrodu, potrzebne są im poduszki. Tekstylia tego rodzaju często kupuje się wraz z wybranym kompletem mebli ogrodowych, ale niekoniecznie spełniają one nasze wymagania. W jaki sposób dobierać poduszki do mebli ogrodowych? Na co zwracać uwagę podczas kupowania tekstyliów, które będą użytkowane w przestrzeni zewnętrznej?

Kapryśna pogoda

Z ogrodu korzystamy głównie w sezonie wiosenno-letnim. Przydomowa przestrzeń w porach jesieni i zimy jest dla nas raczej miejscem na ognisko, krótkie spacery i okresową pielęgnację tych gatunków roślin, które przez większość roku wymagają sporej uwagi. Nie oznacza to jednak, że w sezonie naznaczonym codziennym użytkowaniem przydomowej przestrzeni, pojawią się tylko ciepłe i słoneczne dni.

Pogoda bywa bardzo kapryśna. Choć lato w Polsce rokrocznie jest coraz cieplejsze i mami nas wysokimi temperaturami nawet od maja, nie brakuje dni deszczowych i chłodnych.

Tekstylia ogrodowe narażone są zatem na nieustanne działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Nie sprzyja im zarówno wilgoć, niska temperatura, jak i ta wysoka wraz z silnym promieniowaniem słonecznym.

Z powyższych względów warto szukać wyrobów, których jakość jest naprawdę wysoka. O tę zaś nie trzeba się martwić, gdy wybieramy u sprawdzonych producentów, na przykład w sklepie https://bazkar.pl/. Na potwierdzenie jakości wykonania i zastosowanych surowców, można również szukać odpowiednich certyfikatów na nabywanych produktach.

Nie bez znaczenia pozostają właściwości tekstyliów ogrodowych. Dobrze jest, aby poduszki ogrodowe nadawały się do prania w całości lub posiadały zdejmowane pokrowce. Tego ostatniego najlepiej szukać wśród materaców stosowanych na leżakach, ławkach i huśtawkach, ponieważ ich rozmiary raczej nie pozwolą na pranie w całości.

Materiały i wypełnienie

Materiały stosowane w tekstyliach do ogrodu powinny być także łatwe do utrzymania w czystości. Tutaj nietrudno o zabrudzenia, chociażby podczas spotkań przy grillu, a także w trakcie użytkowania przez najmłodszych. Niskiej jakości produkty szybko ulegną zniszczeniu, usuwanie plam będzie czasochłonne i uciążliwe, a w najgorszych przypadkach całkowicie nieskuteczne.

Materiał musi być ponadto przyjazny dla skóry. W końcu poduszki ogrodowe i materace są nie tylko dodatkową ozdobą, ale i spełniają praktyczne funkcje. Poduszka lub materac, który drapie, „gryzie”, jest twardy i nieprzyjemny w dotyku, przestanie cieszyć.

Równie ważne jest wypełnienie. Od niego bowiem zależy, czy tekstylia ogrodowe nie będą się odkształcać i tracić na swojej puszystości. Dobrym pomysłem jest znalezienie produktów wypełnionych kulkami silikonowymi. Zapewnią one o dopasowaniu do ciała, braku ryzyka utraty kształtów poduszki czy materaca, a także o tym, że nie będą powodowały uczuleń i reakcji alergicznych wśród osób zmagających się z takimi problemami.

Rozmiary i kształty

Gdy już mamy wybrane materiały, jesteśmy pewni ich jakości, dobierzmy produkty zgodnie z kształtem i wymiarami posiadanych mebli ogrodowych. Dzięki temu będziemy mieć pewność idealnego dopasowania i wygody użytkowania.

W przypadku materaców nie zapominajmy o sposobie mocowania – wiązanie sznurkami, zapinanie taśmami lub sprzączkami. Chodzi o to, by zakładanie i zdejmowanie materaca nie sprawiało trudności, a samo zapięcie trzymało w odpowiednim położeniu materac. Podobnie zresztą ma się rzecz z poduszkami stosowanymi na krzesłach i zestawach mebli ogrodowych.

Korzystając z powyższych wskazówek, z pewnością uda się dobrać tekstylia ogrodowe, które będą zarówno praktyczne i wygodne w użytkowaniu, jak i dekoracyjne.

Redakcja czadersi.pl