Szybki sposób na sprawdzenie trzeźwości

Alkohol jest obecny w życiu każdego człowieka. W wielu przypadkach możemy mieć wątpliwości, czy czas od zakończenia wypicia drinka lub piwa jest na tyle długi, że możemy prowadzić samochód. Na szczęście istnieje możliwość szybkiego sprawdzenia stanu trzeźwości za pomocą poręcznego alkomatu. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest określenie ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Jednak nie każdy alkomat jest tak sam.

Jakość i precyzja

Podstawową różnicą pomiędzy różnymi modelami alkomatów jest rodzaj posiadanych czujników. Powinny być one skonstruowane w taki sposób, aby substancje poza alkoholem miały jak najmniejszy wpływ na uzyskane wyniki. Dlatego należy stosować alkomaty wyposażone w sensory półprzewodnikowe lub działające na zasadzie analizy elektrochemicznej. Doskonałej jakości modele alkomatów oferuje sklep Alkomaty.net.pl. Można je kupić w niskich cenach oraz rozmiarach pozwalających na wygodne schowanie do torby, walizki albo schowka samochodowego.

Wiarygodne pomiary

Każdy alkomat trzeba co jakiś czas kalibrować, w przeciwnym razie jego wskazania nie będą wiarygodne. Alkomaty elektrochemiczne są droższe, ale jednocześnie bardziej precyzyjne od półprzewodnikowych. Zużywają się w dłuższym okresie, jak również mają niższy potencjalny błąd pomiaru. Kalibrację należy w tym przypadku wykonywać w okresie co 9 do 12 miesięcy lub przeprowadzeniu około 500 pomiarów. Natomiast tańsze alkomaty półprzewodnikowe wymagają kalibracji co 6 miesięcy lub 200-300 wykonanych pomiarów.

Jakość wykonania

Ważne są także materiały użyte do produkcji alkomatów. Wysokiej jakości modele posiadają obudowę wykonaną z wytrzymałego tworzywa sztucznego ABS. Jest to materiał odporny na odkształcenia oraz różne czynniki chemiczne. Dobre alkomaty mają również możliwość szybkiego montażu ustnika, który powinien pozwalać na wielorazowe wykorzystanie.Należy podkreślić, że w wyniku kalibracji otrzymujemy certyfikat i dopiero wówczas można przyjąć, że urządzenie jest sprawne i nadaje się do pracy. Wiele modeli alkomatów wyświetla ilość pomiarów, jak również informacje o konieczności wykonywania cyklicznej kalibracji. W przypadku braku aktywności automatycznie wyłączają się, aby oszczędzać energię. Są to duże ułatwienia dla użytkowników, szczególnie jeśli urządzenie jest intensywnie eksploatowane.

Alkomat jest najszybszą możliwością sprawdzenia stanu trzeźwości. Podczas zakupu trzeba uważać na jakoś urządzenia oraz rodzaj zamontowanych czujników. W zależności od wyposażenia zakup wysokiej jakości alkomatu wiąże się średnim wydatkiem w granicach od 200 do 500 zł. Jest to więc niewielki wydatek, a możliwości zastosowania bardzo szerokie.

Redakcja czadersi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.