Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Dlaczego warto korzystać z pomocy fizjoterapeuty?

23 września 2021 Dlaczego warto korzystać z pomocy fizjoterapeuty

Dbanie o nasze zdrowie, to nie tylko regularne wizyty u lekarza i zdrowe odżywianie. Istnieje szereg sytuacji, w których warto również skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Cierpisz na przewlekły ból pleców? Musisz przejść rehabilitację po urazie? Jesteś może czynnym sportowcem, który potrzebuje regeneracji po treningu? To jedynie część sytuacji, które leżą w zakresie kompetencji fizjoterapeuty. 

Kiedy powinno odwiedzić się gabinet fizjoterapii?

Fizjoterapeuta pracuje z ludzkim ciałem, dbając o jego szeroko rozumianą sprawność. Możemy potrzebować jego pomocy na każdym etapie życia. Wraz z rozwojem medycyny, ta profesja stała się tak powszechna, jak chociażby pielęgniarki. W każdym z większych miast znajdziemy szereg gabinetów, w których można skorzystać z tego rodzaju usług. Często borykamy się z problemem, który jest dla nas uciążliwy, a może w nim pomóc fizjoterapia. Wrocław jest miastem, oferuje bogaty dostęp do gabinetów, z których mogą skorzystać osoby w różnym wieku. 

Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja — dla kogo?

Z usług fizjoterapeuty mogą skorzystać:

  • Dzieci praktycznie od chwili narodzin. W momencie szybkiego rozwoju i kolejnych kamieni milowych osiąganych przez maluchy najłatwiej jest wychwycić i skorygować ewentualne nieprawidłowości. Rehabilitant zweryfikuje zarówno odruchy, jak i określi czy rozwój fizyczny przebiega prawidłowo. Warto udać się na profilaktyczną wizytę, nawet jeśli nie mamy powodów do niepokoju. Stała współpraca będzie natomiast konieczna, gdy rozwój dziecka nie przebiega w sposób harmonijny.
  • Osoby narzekające na bóle i napięcia w różnych częściach ciała. Nie tylko choroby powodują różne dolegliwości. Siedząca praca, długie stanie w jednej pozycji, niewłaściwa pozycja podczas snu, wszystko to może spowodować ból pleców, ból stawów, czy też innych części ciała. Specjalista, stosując masaż lub innego rodzaju zabiegi z pewnością przyniesie ulgę w tego typu dolegliwościach. 
  • Sportowcy, potrzebujący pomocy w urazach lub regeneracji. Osoby aktywnie uprawiające jakąś dyscyplinę są szczególnie narażone na różnego typu urazy. Terapia manualna jest zatem szczególnie wskazana w ich przypadku. Pozwala na szybki powrót do sprawności i osiąganie dobrych wyników w trenowanej dyscyplinie.
  • Osoby w podeszłym wieku. Wraz z wiekiem pojawia się często ból stawów oraz szereg innych dolegliwości. Zmiany, które zachodzą w organizmie, powodują gorsze krążenie. Fizjoterapeuta pomaga w leczeniu obrzęków oraz innych dolegliwości towarzyszących osobom starszym. 

Każdą z tych dziedzin zajmuje się szereg specjalistycznych, jak przykładowo fizjoterapeuta Wrocław.

Jakie techniki stosuje fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta stosuje zarówno techniki manualne, jak i korzysta ze specjalistycznych urządzeń podczas współpracy z pacjentem. Popularność zyskuje lecznicze plastrowanie, czyli kinesiology taping. Polega ono na założeniu specjalnych plastrów na tej partii ciała, która wymaga leczenia. Ich zastosowanie tworzy odciążającą konstrukcję, która łagodzi dolegliwości bólowe oraz leczy problematyczną strefę.

Jak przygotować się do wizyty u specjalisty?

Dobrze jest przed wizytą u fizjoterapeuty skompletować badania, które wcześniej były wykonywane. Historia choroby, wskazówki od lekarzy specjalistów, mogą okazać się pomocne w dobraniu odpowiednich zabiegów. Nie jest to jednak niezbędne. Jeśli fizjoterapeuta uzna, że wymagana jest specjalistyczna konsultacja na pewno, o tym fakcie poinformuje pacjenta. Pierwsza wizyta będzie zapewne wiązała się ze szczegółowym wywiadem oraz ustaleniem, jaka pomoc powinna zostać wdrożona. Określi on również, czy wystarczy jedna konsultacja, czy też powinna to być seria zabiegów. 

Popularność usług fizjoterapeutycznych zyskuje na znaczeniu. Dobry specjalista może okazać się bardzo pomocny w wielu zdrowotnych problemach, których doświadczamy. 

Jak wybrać idealną pufę

Redakcja czadersi.pl

Nasza strona to oaza dla poszukiwaczy równowagi między pracą a życiem prywatnym, między dbaniem o siebie a rozwijaniem własnych pasji. Zanurz się w bogatym oceanie artykułów, które eksplorują świat lifestyle'u, wnętrz, zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dofinansowanie do okularów nfz
balkonik do chodzenia refundacja
fizjoterapeuta

Jesteś zainteresowany reklamą?

fizjoterapeuta