Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak uzyskać dofinansowanie do okularów z NFZ?

9 maja 2022 dofinansowanie do okularów nfz


W obecnych czasach możliwe jest uzyskanie z Narodowego Funduszu Zdrowia dofinansowania zakupu okularów. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać z oferowanymi kwotami.

Refundacja okularów z NFZ

Aktualnie możliwa do uzyskania jest refundacja okularów z NFZ, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia. Ten rodzaj refundacji może dotyczyć każdego człowieka zmagającego się z wadami wzroku, a nie tylko osób na co dzień pracujących przed monitorami. Jednak dofinansowanie do okularów NFZ jest zazwyczaj mniej korzystne niż uzyskanie dopłaty do okularów od swojego pracodawcy, zgodnie z wymaganiami stawianymi dla konkretnego stanowiska pracy. Dlatego warto zastanowić się, z której możliwości lepiej jest skorzystać.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Dofinansowanie okularów z Narodowego Fundusz Zdrowia może uzyskać jedynie osoba ze stwierdzoną wadą wzroku. W celu uzyskania dopłaty powinna się ona udać do lekarza okulisty, który ma podpisaną umowę o współpracę z NFZ. Jeśli lekarz uzna, że w przypadku posiadanej wady wzroku niezbędne są okulary, wystawi na nie receptę. Dzięki recepcie możliwe będzie uzyskanie stosownej refundacji. Niestety refundacji nie można uzyskać poprzez realizowanie wizyt prywatnych u okulistów, którzy nie mają podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Takie recepty należy wykupić w całości w sposób samodzielny.

Ile wynosi kwota dofinansowania?

Kolejnym istotnym aspektem związanym z możliwości uzyskania dofinansowania okularów z NFZ jest oczywiście jego kwota. Dopłata do okularów zależna jest przede wszystkim od posiadanej wady wzroku. W przypadku wady do sześciu dioptrii refundacja wynosi 17,50 złotych na jedno szkło. Kwota dotyczy zarówno dalekowidzów, jak i krótkowidzów. Natomiast jeśli posiadana wada wzroku przekracza sześć dioptrii to można liczyć na dofinansowanie w wysokości 35 złotych na jedno szkło. U dzieci kwoty te są wyższe i wynoszą odpowiednio 35 złotych za szkło oraz 50 zł za jedno szkło w przypadku posiadania wyższej wady wzroku.

Dofinansowanie z PFRON

Możliwe jest również uzyskanie dofinansowania okularów z PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednak w tej sytuacji niezbędne jest posiadanie stosownego orzeczenia o niepełnosprawności, które bezpośrednio będzie dotyczyło narządu wzroku. Dofinansowanie okularów również musi być wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Następnie niezbędne jest potwierdzenie wniosku w jednym z oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dofinansowanie z MOPS

Kolejnym rodzajem dopłaty, jaką można uzyskać na okulary, jest dofinansowanie z MOPS, czyli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, lub PCPR, czyli Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Jednak w tym przypadku kwoty dofinansowań są dość niskie i obejmują jedynie szkła okularów, a nie ich oprawki. Dlatego, jeśli ma się taką możliwość to lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dopłaty do okularów od pracodawcy. Dofinansowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest możliwe jedynie w wybranych salonach optycznych.

Redakcja czadersi.pl

Nasza strona to oaza dla poszukiwaczy równowagi między pracą a życiem prywatnym, między dbaniem o siebie a rozwijaniem własnych pasji. Zanurz się w bogatym oceanie artykułów, które eksplorują świat lifestyle'u, wnętrz, zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dofinansowanie do okularów nfz
balkonik do chodzenia refundacja
fizjoterapeuta

Jesteś zainteresowany reklamą?

fizjoterapeuta