Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Domowe sposoby na katar

25 lutego 2020

Uporczywy katar, to dolegliwość, która nie zagraża naszemu życiu, aczkolwiek powoduje ogromny dyskomfort, przez co nasze samopoczucie znacznie się obniża. Katar może wystąpić w każdej porze roku, niezależnie od warunków atmosferycznych. Katarem bardzo łatwo jest się zarazić, ponieważ ta dolegliwość występuje bardzo często w naszym środowisku.


Trzeba jednak uważać i nie bagatelizować objawów, gdyż katar często sygnalizuje nadejście bardziej poważnych objawów takich jak, osłabienie, kaszel i czasami również grypa. Główną przyczyną pojawienia się kataru są wirusy, bakterie i drobnoustroje, na które nie ma bezpośredniego leku.

Jak leczyć katar w domu?


Można skorzystać z leków na katar dostępnych w aptece, aczkolwiek jedynie załagodzą nasze objawy zatkanego nosa. Leki w aptece jednak kosztują kilka a czasami nawet kilkadziesiąt złotych, które można zaoszczędzić, korzystając z domowych sposobów na katar.
Skutecznym domowym sposobem są inhalacje. Polega to na wdychaniu oparów, różnego rodzaju ziół. Kolejnym skutecznym sposobem są olejki eteryczne, które wlewamy do miski z gorącą wodą. Następnie kładziemy miskę na łóżku, albo w miejscu gdzie wygodnie będziemy mogli się pochylić. Głowę należy trzymać około 50 centymetrów nad wodą i oddychać głęboko przez nos, wydychając powietrze ustami. Para, którą się inhalujemy działa w sposób taki, że kropelki olejku dostają się do naszego nosa, rozluźniając nasze drogi oddechowe. Należy powtarzać inhalację trzy razy dziennie po 20 minut.

Czy inhalowanie działa?

Jest to bardzo przyjemne uczucie i na pewno poczujemy się dzięki temu lepiej. Kolejnym świetnym sposobem, który można wykonać w domowym zaciszu to przepis na roztwór soli fizjologicznej. Wsypujemy do gorącej wody 1/3 dużej łyżki kuchennej soli, dodając szczyptę sody oczyszczonej. Odczekujemy około 10 minut i następnie napełniamy do strzykawki naszą substancję. Napełnioną strzykawkę należy wstrzyknąć do nozdrza. Uczucie związane z wstrzyknięciem jest co prawda nie przyjemne, aczkolwiek bardzo skuteczne.

Oczywiście farmaceutyka i domowe sposoby na katar mogą nas wspomóc w walce z tą dolegliwością, aczkolwiek należy zadbać w tym okresie czasu o szczególną higienę i odpoczynek. Tu już nie chodzi tylko o nas, pamiętajmy o myciu rąk i zakrywaniu twarzy podczas kichania. Najlepiej odpuścić sobie codzienną prace, pozostać w domu i dużo odpoczywać. Zdrowie, zawsze powinno być na pierwszym miejscu, gdyż mamy je tylko jedno a czasem od drobnych dolegliwości zaczynają się poważne choroby. Jak widać, domowych sposobów na katar jest całkiem dużo i można wybrać metodę odpowiednią dla siebie. Zazwyczaj katar utrzymuje się od 5 do 7 dni, po tym czasie i zabiegach, które będziemy wykonywać objawy powinny ustąpić.

Jeśli dolegliwości po tym okresie czasu nie ustąpią, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Mimo że, medycyna jest na bardzo wysokim poziomie to nie powinniśmy kusić losu i narażać siebie i innych na poważniejsze choroby. Dzisiejszy świat w obecnym czasie boryka się z problemem pandemii koronawirusa, przez co musimy zwracać uwagę nawet na najbardziej podstawowe dolegliwości, jakiejkolwiek choroby.

Redakcja czadersi.pl

Nasza strona to oaza dla poszukiwaczy równowagi między pracą a życiem prywatnym, między dbaniem o siebie a rozwijaniem własnych pasji. Zanurz się w bogatym oceanie artykułów, które eksplorują świat lifestyle'u, wnętrz, zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zacząć oszczędzać
Jak wybrać idealną pufę
leasing używanego Audi

Jesteś zainteresowany reklamą?

leasing używanego Audi