Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak przebiega kalibracja alkomatu

23 października 2021 Jak przebiega kalibracja alkomatu

Kalibracja to proces sprawdzania wyników pracy urządzenia z wynikami podanymi w szablonie modelu. Poprzez kalibrację wewnętrzne ustawienia alkomatu (sensora) są sprawdzane i regulowane poprzez porównanie i dostosowanie jego wyników testowych do znanego wzorca alkoholu, który wykonuję sklep Kalibrujemy.pl.

Kalibracja musi być przeprowadzona w odpowiednich warunkach (pod względem temperatury, wilgotności, siły przepływu, stałej zawartości alkoholu itp.) oraz wykonana przez przeszkolonych techników. To nie jest łatwa praca, kalibracja alkomatu Amii. W celu wykonania kalibracji należy ustawić alkomat w tryb kalibracji, odbywa się to za pomocą specjalnie zaprojektowanych narzędzi. Następnie podłącza się go do urządzeń kalibrujących. Podczas tego procesu wtłaczane jest do niego powietrze w ilości zbliżonej do ludzkiego wydechu o określonej wcześniej zawartości alkoholu.

Kiedy należy kalibrować alkomat?

Kalibracja powinna być wykonywana raz na 100-500 testów lub co 6 miesięcy, w zależności od typu alkomatu, użytego sensora i specyfikacji producenta.

 • Jeśli osoba piła alkohol, a urządzenie pokazuje 0,00‰.
 • Jeśli test został przeprowadzony zaraz po spożyciu alkoholu. Wysokie stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia lub rozkalibrowania urządzenia.
 • Jeśli wyświetlany jest komunikat CAL lub SER.
 • Jeśli alkomat był przechowywany przez dłuższy czas z materiałami zawierającymi alkohol.
 • Jeżeli po wykonaniu kilku testów w podobnych okresach czasu wynik jest taki sam (powinien być niższy).
 • Nie ma reakcji po wykonaniu testu ani liczenia czasu do rozpoczęcia testu.
 • Wielokrotnie podaje nietypowo wysokie wyniki testów lub nawet przekracza wartości maksymalne.
 • Jeśli pomiędzy krótkimi okresami czasu, wyniki są bardzo różne.

Czy istnieją alkomaty, które nie wymagają kalibracji?

Takie urządzenia można znaleźć na różnych portalach aukcyjnych, niemarkowych sklepach z alkomatami itp. Są to tanie, jednorazowe urządzenia o wątpliwej skuteczności. Wiele chińskich firm sprzedaje bardzo tanie alkomaty, których nie da się skalibrować ze względu na zastosowany sensor. Dlatego po jego rozkalibrowaniu trzeba kupić nowe urządzenie. Dlatego nie warto marnować pieniędzy. Cena nie jest jedynym czynnikiem, ponieważ niektóre chińskie podróbki mogą kosztować tyle, co renomowane urządzenia. Są alkomaty, które dawały absurdalne wyniki, bo bez wypicia alkoholu wynik wynosił 0,23‰! Pamiętaj, że dopuszczalny limit alkoholu do prowadzenia pojazdu w Polsce wynosi 0,2‰.

Jak zabezpieczyć swój alkomat przed uszkodzeniem i rozkalibrowaniem?

 • Przed wykonaniem testu należy przepłukać usta czystą wodą.
 • Kontroluj i kalibruj swoje urządzenie zgodnie z zaleceniami producenta.
 • Monitoruj zużycie baterii, używaj tylko markowych baterii alkalicznych.
 • Nie należy przeprowadzać testu bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Rób co najmniej 30 minut przerwy. W przeciwnym razie wynik może być fałszywy lub może dojść do uszkodzenia urządzenia.
 • Nie palić przed testem ani nie wydychać dymu do ustnika. Może to spowodować uszkodzenie sensora lub rozkalibrowanie alkomatu.
 • Nie trzymaj go w samochodzie, szczególnie w okresie zimowym, ponieważ czujnik jest wrażliwy na skrajne temperatury.

Redakcja czadersi.pl

Nasza strona to oaza dla poszukiwaczy równowagi między pracą a życiem prywatnym, między dbaniem o siebie a rozwijaniem własnych pasji. Zanurz się w bogatym oceanie artykułów, które eksplorują świat lifestyle'u, wnętrz, zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zacząć oszczędzać
Jak wybrać idealną pufę
leasing używanego Audi

Jesteś zainteresowany reklamą?

leasing używanego Audi