Rodzaje wierteł stomatologicznych

Wizyta w gabinecie stomatologicznym potrafi przywołać dreszcze nawet u największego śmiałka. Dlatego dla wielu dentystów, wyposażenie gabinetu w dobry sprzęt ma istotne znaczenie. W skład asortymentu stomatologicznego wchodzą m.in. wiertła dentystyczne, bez których nie byłoby możliwe leczenie choćby próchnicy. Z uwagi na cel ich wykorzystania mogą przybierać różna kształty i być wykonane z różnego rodzaju materiałów.

Z czego wykonane są wiertła?

Początkowo do gabinetów dentystów dostarczano jedynie wiertła wykonane ze stali. Ich największą wadą jest niski stopień wytrzymałości. Nie nagrzewają się jednak, jak pozostałe dwa rodzaje i nadają się do pracy, gdzie nie jest wskazana wysoka temperatura wiertła, np. do drążenia otworów w zębinie. Drugi rodzaj wierteł wykonany jest ze spiekanego węglika. Są o wiele trwalsze i dobrze nadają się do pracy na wyższych obrotach. Nie zaleca się jednak używania ich do wiercenia w szkliwie, ponieważ mogą powodować mikropęknięcia. Ostatni rodzaj to najbardziej uniwersalne wiertła diamentowe. Można je wykorzystywać zarówno do pracy w twardym materiale, jak i do wygładzania szorstkich powierzchni. Wystarczy jedynie odpowiednio dobrać nasyp.

Kształt wierteł

Ze względu na swój kształt najbardziej rozpoznawalne są wiertła w kształcie różyczki. Przybierają postać kuleczki zakończonej listkami tnącymi. Najlepiej sprawdzają się przy usuwaniu próchnicy. Kolejny rodzaj to wiertła szczelinowe. Przypominają wydłużony walec, z różnego typu żłobieniami. Ich zadaniem jest opracowanie bruzd, szczelin oraz rowków znajdujących się na powierzchni zęba. Do zbioru należy także zaliczyć wiertła o kształcie odwróconego stożka. Na ich powierzchniach bocznych oraz dnie wiertła widoczne są blaszki tnące. Przeznaczone do naprawiania dna oraz powierzchni bocznych ubytków. Wyróżnić należy również wiertła tarczowe przybierające kształt gwiazdki lub kółka. Wykorzystuje się je do wykonania otworów retencyjnych.

Narzędzia, do których są montowane

Każde wiertło ma swoje przeznaczenie pod względem narzędzia, z jakim będzie współpracować. I tak można wskazać wiertła do prostownicy. Posiadają one długi i gładki trzon. innym rodzajem są wiertła do wiertarki turbinowej. Ich trzon jest cienki i krótki. Ostatni rodzaj to wiertła do kątnicy, które posiadają nacięcia na końcu trzonu.Dokonując wyboru odpowiednich wierteł, należy zwrócić uwagę na dostawcę. Duży wybór jakościowych wierteł posiada sklep Marrodent. Odpowiedni zestaw wysokiej jakości narzędzi pozwala na wykonanie wielu rodzajów zabiegów. Wpływa to niewątpliwie na prestiż i popularność gabinetu.

Redakcja czadersi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.