Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Nieproszeni goście – jak pozbyć się mrówek?

7 lutego 2020

Występują pod praktycznie każdą szerokością geograficzną, w wielu gatunkach i odmianach genetycznych. Mrówki to owady znane ze swojej pracowitości, o silnie zhierarchizowanym porządku społecznym i dobrze zorganizowanym czasie pracy. Czas dzienny spędzają zazwyczaj na budowie mrowiska, poszukiwaniu pożywienia dla potomstwa czy opieką nad nim. Mrówki dzielą się na tzw. robotnice i królową. Robotnice wykonują wyżej opisane zadania, będąc bardzo pożytecznymi owadami dla gleby – spulchniają ją, mieszają przez swoje wędrówki. Królowa odpowiedzialna jest za składanie dużej ilości jaj, z których wykluwają się nowe mrówki, a także za regulację pracy społeczności poprzez feromony, substancje chemiczne które rozsyła do robotnic. Te, odbierając je, odczytują charakter zadania. Samce mrówek zapładniają królową, po czym giną. Mrówki często pojawiają się w naszych domach – zazwyczaj nie wiadomo w jaki sposób i dlaczego. Ich duża ilość może przysparzać wiele kłopotów. Istnieje wiele sposobów na to, jak pozbyć się mrówek naturalnie, bez stosowania środków chemicznych.

Co działa na mrówki?


Mrówki są bardzo czułe na różnego rodzaju zapachy i substancje chemiczne. W zwalczaniu ich można użyć pociętej skórki pomarańczy, w której zawarte są toksyczne dla tych owadów opary. Należy rozsypać ją w miejscach, w których mrówki się gromadzą. Podobnie zadziała rozsypanie ryżu, który zaniesiony przez mrówki do ich gniazda zacznie fermentować i wytworzy grzyb. Po pewnym czasie grzyb rozprzestrzeni się w mrowisku likwidując owady. Innym sposobem jest rozstawienie roztworu z drożdżami przegotowanymi z wodą w małych kubeczkach lub w nakrętkach od butelek w miejscach zgromadzeń mrówek.

Niektórzy preferują rozsypanie sody oczyszczonej czy spryskiwanie miejsc zaatakowanych przez owady roztworem wody z czosnkiem lub wody z pieprzem. Można użyć octu i wazeliny w miejscach gromadzeń, gdyż te substancje odstraszają mrówki. Poza działaniem w miejscach największego skupiska mrówek, ważne jest także rozsypywanie różnych substancji na trasach pokonywanych przez mrówki – można użyć pieprzu, cynamonu, kardamonu, a także ziół. Dobrze sprawdza się tutaj mięta, lawenda, majeranek, wrotycz.

Środki chemiczne na mrówki


Jednym z alternatywnych sposobów na walkę z mrówkami jest boraks. To minerał, którego używa się przy lutowaniu metali. Należy używać go w połączeniu z żółtkiem jaj – po zagotowaniu tych dwóch substancji, można smarować nimi miejsca wędrówek mrówek. Owady te mają to do siebie, że przenoszą do mrowiska wszystko, co może stanowić jego budulec. Zabierają więc cząsteczki boraksu i żółtek, które działają jak trutka i wyniszczają mrowisko. Sposób ten wymaga zachowanie ostrożności wtedy, kiedy w domu znajdują się inne zwierzęta (np. koty, psy) i dzieci.


Warto jednak znaleźć przyczynę gromadzenia się mrówek w danym miejscu i wyeliminować ją w pierwszej kolejności. Należy zwrócić uwagę na zagipsowanie otworów i dziur w ścianach, przez które mrówki mogą przedostawać się do mieszkania, usuwać wszelkie brudy organiczne – np. z jedzenia, trzymać pożywienie w pudełkach i szczelnie zamkniętych szafkach.

Redakcja czadersi.pl

Nasza strona to oaza dla poszukiwaczy równowagi między pracą a życiem prywatnym, między dbaniem o siebie a rozwijaniem własnych pasji. Zanurz się w bogatym oceanie artykułów, które eksplorują świat lifestyle'u, wnętrz, zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jakie firany do salonu
pled z wełny czesankowej
kwiaty w salonie aranzacje

Jesteś zainteresowany reklamą?

kwiaty w salonie aranzacje