Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Nowoczesne formy płatności

5 lutego 2020

Gotówka jest podstawową formą płatniczą na całym świecie. Nie ma bowiem bardziej tradycyjnego sposobu na to, aby realizować swoje zobowiązania finansowe. Wymiana monet lub banknotów służyła jako sposób płatności od wieków, zastępując rzadkie klejnoty i inne różnego rodzaju przedmioty, które charakteryzowały się bardzo wysoką wartością. Gotówka pozwoliła na to, aby stworzyć uniwersalny system, który pozwoli określić wartość każdego przedmiotu i pokryć tę wartość banknotem i monetą. Moneta sama w sobie nie jest już tworzona z żadnego materiału, który charakteryzuje się bardzo dużą rzadkością i wartością. Jej wartość jest zatem nadana przez rząd i innego instytucje, które zajmują się kontrolowaniem wymiany dóbr i usług przez państwa na całym świecie.

Jakie formy płatności królują na rynku?


Jednakże już od wielu lat powstają inne formy płatności, które za zadanie mają pomóc w sprawnym i przede wszystkim szybszym opłacaniu swoich zobowiązań. Takie nowoczesne formy płatności to oczywiście płatność kartą kredytową. Jeszcze parę lat temu czytnik przy kasach wymagał włożenia karty i wbicia swojego PINu, który stanowił zabezpieczenie przed tym aby ktokolwiek inny mógł w podobny sposób wykorzystać środki znajdujące się na koncie bankowym z którym połączona jest ta karta. Jednakże na obecną chwilę, bardzo popularną formą płatności jest płatność zbliżeniowa. Opcję tę wprowadził praktycznie każdy bank polski i niemalże wszystkie obecnie wydawane karty płatnicze posiadają możliwość płacenia poprzez zbliżenie karty do czytnika.


Taka płatność zbliżeniowa jest możliwa bez podawania PINu. Wystarczy po prostu przyłożyć kartę do czytnika, a akceptacja transakcji zajmuje zazwyczaj zaledwie parę sekund. Jednakże ze względu bezpieczeństwa dotyczy to tylko transakcji, które sięgają kwoty 50 złotych. Jeżeli kwota do zapłaty jest wyższa, konieczne jest nie tylko zbliżenie karty, ale także wprowadzenie PINu. Pozwala to na to, aby ochronić większe kwoty pieniędzy w przypadku jakiejkolwiek kradzieży karty.


Jednakże coraz to więcej osób uznaje ograniczenie do 50 złotych za niewygodne, dlatego też od 2020 roku limit ten podniesiono do kwoty 100 złotych. Dla wielu osób bowiem, nawet przy tym, że istnieje ryzyko kradzieży, znacznie większym priorytetem jest sprawność z jaką mogą płacić za usługi.

Płatność bezgotówkowa na różne sposoby


Nowoczesne formy płatnością to jednak coś więcej niż tylko karty płatnicze. Wraz z rozpowszechnieniem dostępu do smartfonów, pojawiły się także nowe opcje. Jedną z nich jest płatność BLIK. Wprowadzana jest ona do coraz to więcej liczby sklepów i dlatego też coraz więcej osób z chęcią z niej korzysta. Jest to tak zwana płatność mobilna, zatem wymaga połączenia z aplikacją bankową. Podczas płacenia w sklepie otrzymuje się kod, które należy przepisać aby zatwierdzić daną płatność. Wszystko zajmuje niewiele czas i jest bardzo łatwe, choć na początku może wydawać się problematyczne. Rosnąca popularność zapewnia, że płatność BLIKiem będzie wciąż udoskonalana i tym samym szybsza. Jeżeli zatem chodzi o nowoczesne formy płatności to na pewno nie brakuje tutaj wyboru.

Redakcja czadersi.pl

Nasza strona to oaza dla poszukiwaczy równowagi między pracą a życiem prywatnym, między dbaniem o siebie a rozwijaniem własnych pasji. Zanurz się w bogatym oceanie artykułów, które eksplorują świat lifestyle'u, wnętrz, zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zacząć oszczędzać
Jak wybrać idealną pufę
leasing używanego Audi

Jesteś zainteresowany reklamą?

leasing używanego Audi