Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Nowy dom

30 stycznia 2020

Prawie każdy młody człowiek marzy żeby w dalszej przyszłości opuścić swój rodzinny dom i stać się w pełni samodzielną osobą.

Kiedy ten moment w życiu następuje? Wszystko zależy oczywiście od poszczególnych osób. Według oficjalnych danych ponad połowa osób między 18 a 30 rokiem życia nadal mieszka ze swoimi rodzicami. Dane te pokazują, że posiadanie własnego mieszkania na własność czy też wynajmowanie w pojedynkę mieszkania od drugiej osoby, nadal jest w Polsce dość sporym luksusem na który większość młodych osób nie jest w stanie sobie pozwolić.

Jak młodzi mogą mieć własny dom?

Niemniej dość często młode 20-25 letnie osoby posiadają już własne mieszkanie lub dom na własność. Jak to się dzieje?

W dziewięćdziesięciu procent przypadków taki stan rzeczy wynika z kredytu na mieszkanie lub dom, które taka młoda osoba wzięła. Najczęściej są to również pary po ślubie, które wspólnie pracują i zarabiają, dzięki czemu ich zdolność kredytowa (a tym samym maksymalna suma pożyczki jaką są w stanie dostać) jest zauważalnie wyższa niż w przypadku singli.

Zdolność kredytowa – czy ją masz?

Od czego taka zdolność kredytowa zależy? Większość banków w pierwszej kolejności sprawdza nasze dochody, czyli ile pieniędzy wpływa na nasze konto każdego miesiąca. Priorytetowo brane są pod uwagę oczywiście te wpływy, które wynikają z naszej pracy. Drugim ważnym elementem sprawdzanym przez banki przy ocenie zdolności kredytowej są również nasze wydatki. Im są one niższe, tym nasza zdolność kredytowa jest większa. Dla wielu baków ważna jest również forma zatrudnienia w oparciu o którą pracujemy. Najbardziej pożądane są oczywiście osoby, które pracują w oparciu o umowę o pracę, ponieważ daje to bankowi większą gwarancję tego, że nie zostaniemy zwolnieni przez naszego pracodawcę w najbliższym czasie. W końcu tego typu zwolnienie może zagrozić naszej wypłacalności. Pary po ślubie są w lepszej sytuacji bo wysyłając wniosek o pożyczkę na dom lub mieszkanie, ich dochody i wydatki są najczęściej sumowane przez bank.

Ile pieniędzy potrzeba w takim razie na budowę własnego domu? Koszt budowy domu to naprawdę spory wydatek. Oprócz kosztu zakupu działki budowlanej, kupienia materiałów budowlanych i wynajęcia ekipy budowlanej, która w ogóle podejmie się budowy naszego domu, musimy wziąć pod uwagę również wiele innych i mniejszych kosztów, które często nie są zauważane. Zakup projektu od biura architektonicznego, kupno mebli czy wystrój ogrodu na który składa się zakup kwiatów, roślin, trawnika czy ogrodzenia – są to dodatkowe mniejsze wydatki, które po zsumowaniu są w stanie dać kwoty przekraczające kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Koszt budowy domu od podstaw powinien wynieść nas więc od około 200 tysięcy do nawet 300 tysięcy. Mówimy tutaj oczywiście cały czas o budowie skromnego, niedużego i jednopiętrowego domu dla 3-4 osobowej rodziny.

Kupienie mieszkania na własność wcale nie jest tańsze. Kupno niedużego 35-40 metrowego mieszkania z rynku wtórnego to koszt około 150-200 tysięcy złotych. Trzeba do zakupu takiego mieszkania doliczyć jednak koszty częściowego lub całościowego remontu, a to dodatkowe kilkanaście do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Redakcja czadersi.pl

Nasza strona to oaza dla poszukiwaczy równowagi między pracą a życiem prywatnym, między dbaniem o siebie a rozwijaniem własnych pasji. Zanurz się w bogatym oceanie artykułów, które eksplorują świat lifestyle'u, wnętrz, zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jakie firany do salonu
pled z wełny czesankowej
kwiaty w salonie aranzacje

Jesteś zainteresowany reklamą?

kwiaty w salonie aranzacje