Aranżacja pokoju

Każdy z nas stara się mieszkać jak najpiękniej. Chcemy aby nasze domostwa podziwiali zarówno domownicy, jak i goście przychodzący w odwiedziny. Szczególnie istotne jest to dla pań domu. Każda z nich chce odznaczyć się wyjątkowym gustem, który będzie powodem do dumy. Mężczyźni podchodzą do aranżacji wnętrz nieco bardziej wstrzemięźliwie. Ponad piękno przekładają wygodę i funkcjonalność.

Komu powierzyć aranżację wnętrz?

Właśnie z tego powodu powierzają zdobienie mieszkania swoim małżonkom i partnerkom. Po prostu wychodzą z założenia, że panie zrobią to lepiej. Dawniej kobiety skupiały się na zakupie odpowiednich mebli, które byłyby ozdobą salonu i sypialni. Lakierowane meblościanki są tego najlepszym przykładem. Co prawda dzisiaj większość planowanych remontów brutalnie eliminuje te meble z mieszkań, jednak wciąż wspominamy je z nostalgią. Na pewno stanowiły bardzo praktyczny mebel, który umożliwiał przechowywanie mnóstwa rzeczy bez konieczności ich eksponowania na widoku.

Funkcjonalność i design – jak to połączyć?

W dzisiejszych czasach nie ma takiej możliwości, ponieważ projektanci mebli stawiają na minimalizm, prostotę i dość mało funkcjonalne komody, których główną zaletą jest estetyka i łatwe wpasowanie do każdego pomieszczenia. Kobiety poza doborem odpowiednich mebli skupiają się także na innych fragmentach pokoju wpływających na ogólne wrażenie. Współcześnie niezwykle ważne jest dekorowanie okien. Wiadomo, że zawsze w polskich domach starano się zakładać firanki, zasłonki, rolety, żaluzje… Dzisiaj nowoczesne dekoracje okien są dostępne niemalże w każdym sklepie, a na pewno w takim, który podchodzi profesjonalnie do wyposażenia własnych magazynów. W końcu to od asortymentu zależy czy klient zakupi towar.

Brak jego zainteresowania może oznaczać plajtę przedsiębiorstwa, dlatego osoby zajmujące się handlem dekoracji okiennych starają się pozyskiwać od producentów najlepszej jakości towar. Dodatkowo wyszukują nowe wzory i rozwiązania technologiczne, aby Polacy mogli mieć dostęp do takich samych rzeczy jak inni ludzi z zachodnich krajów. Wiele lat temu głównym miejscem pozyskiwania towarów do domu były targi. Miejskie lub wiejskie skupiały wiele osób gotowych sprzedać i kupić cokolwiek. W tamtych czasach dostęp do towarów był niezwykle utrudniony, więc panie domu cieszyły się mogąc nabyć jakikolwiek kawałek materiału na firanki. Często też samodzielnie wykonywały marszczenia i hafty, aby założona ozdoba na okno wyglądała najpiękniej jak się da.

Było to bardzo czasochłonne zajęcie, które wymagało niebywałych umiejętności manualnych i zmysłu estetycznego. Nie każdemu się udawało wykonać piękne wzory na muślinowych połaciach śnieżnego materiału. Dzisiaj na szczęście nie musimy już próbować swoich sił w dekorowaniu firanek. Oczywiście można to robić, jednak niemal wszyscy wolą bardziej wygodne metody. Fabryczny haft jest dokładniejszy i zazwyczaj bardziej skomplikowany. W każdym miejscu firanki jest taki sam w wyniku czego unika się chaosu wzorów nie pasujących do siebie. Właśnie dlatego takie firany wyglądają lepiej niż ręcznie haftowane.

Redakcja czadersi.pl