Jak urządzić pokój dziecięcy?

Urządzenie pokoju dziecięcego to nie lada gratka, zwłaszcza dla osób posiadających dwoje dzieci lub więcej a w grę wchodzi tylko jedno pomieszczenie. Na początku jednak skupimy się na pokoju dla jednej pociechy. Urządzenie takiego pokoju jest stosunkowo łatwym zadaniem, najważniejsze jest, aby dostosować meble do rodzaju pomieszczenia oraz przede wszystkim do wieku dziecka.


Jak urządzić pokój dziecięcy ze stylem?


Pokój dziecka powinien być słoneczny, jeżeli niestety słońce zagląda tylko na chwilę, należy zapewnić odpowiednie oświetlenie. Oprócz tradycyjnej lampy czy ozdobnego abażuru na suficie, dobrze jest zainwestować w plafonową lampkę, którą można umieścić tuż nad łóżkiem dziecka. Lampki tego typu mają słabe światło, dlatego mogą być włączone przez całą noc.


Nie zapominajmy oczywiście o lampce biurkowej, która przyda się podczas odrabiania lekcji. Kolejnym etapem powinno być ustalenie koloru pokoju oraz, czy ma on być pomalowany farbą z jakąś fajną fototapetą lub ozdobnymi naklejkami ściennymi. Dobrą metodą jest również położenie tapety, jednak jeśli dziecko jest małe, polecam jednak farbę, którą łatwo można zmazać w przypadku pobrudzenia przez dziecko. Jeśli mamy już nasze wymarzone ściany możemy przejść do wyboru mebli, jak wiadomo dzieci lubią wszystko to co jest kolorowe lub widnieją postacie z bajek.

Co kupić do dziecięcego pokoju ?


Do pokoju możemy więc kupić łóżko, komodę, biurko oraz szafę. Jeżeli chcemy by maluch miał w pokoju telewizor, należy zakupić też pod niego szafkę. Wiadomo, że dzieci mają mnóstwo zabawek, dobrze zatem utrzymać porządek w pomieszczeniu przy zakupie różnych pojemników na zabawki. W zależności od rodzaju zakupionej szafy, możemy do niej schować większe pojemniki, aby nie zabierały miejsca w pokoju. Do pokoju dziecięcego polecane są meble w kolorze białym, który łatwo komponuje się z różnymi dodatkami. Wybierając biurko, dobrze jest zwrócić uwagę na takie które posiada specjalny otwór na kable. Jest to przydatna sprawa w chwili, gdy chcemy podłączyć lamkę czy laptopa.

Warto jest też zakupić odpowiednie krzesło dla dziecka, najlepiej sprawdzą się kręcone fotele z możliwością położenia stóp i dopasowujące się do wagi i wzrostu dziecka. Najistotniejsze dla naszych pociech jednak są dodatki, więc oprócz lampki czy naklejek na ścianę, możemy przyozdobić karnisz kolorowymi lampkami na baterię lub podłączanymi do kontaktu. Fajną sprawą jest również dywan z długim włosem na którym dzieci chętnie się bawią.


W przypadku dwójki lub większej liczby dzieci, należy zastosować piętrowe łóżko w zależności od rozmiaru pokoju na pewno zmieści się komoda oraz biurko i szafa. Dobrze jest w takim przypadku powiesić telewizor na ścianie, dzięki temu zyskamy sporo miejsca pod nim. Niektóre łóżka piętrowe posiadają schody z szafkami, dzięki czemu łatwo pochowamy zabawki dziecka oraz inne przedmioty. W tego typu łóżkach na dole znajdują się również półki, które zastąpią nam te ścienne. Łóżka są jednak większe niż zwykłe piętrowe, dlatego jest to pomysł tylko dla dwójki dzieci. W przypadku większej liczby pociech można zakupić dwa łóżka piętrowe lub jedno piętrowe i jeden tapczan.

Redakcja czadersi.pl