Jak wybrać stół i krzesła do jadalni?

Gdy urządzamy dom lub mieszkanie, jednym z kluczowych miejsc jest jadalnia. To tutaj spędzamy czas z rodziną przy wspólnym stole, również tutaj często przyjmujemy gości, a nawet pracujemy czy odrabiamy lekcje z naszymi pociechami. Czasami jadalnia stanowi odrębne pomieszczenie, może być też łączona z kuchnią lub salonem. I od tego właśnie zależy jakie meble powinniśmy do niej wybrać. Jest to przeważnie dość duży wydatek w budżecie domowym, dlatego warto dobrze go przemyśleć, aby zakup był dostosowany do potrzeb całej rodziny i jak najlepiej służył przez wiele lat.

Co musi znaleźć się w jadalni?


Centralnym elementem każdego pokoju jadalnego jest stół. To on najczęściej zajmuje najwięcej przestrzeni i definiuje charakter całego pomieszczenia. Do wyboru mamy przeróżne opcje, możemy zamówić stół u profesjonalnego stolarza (co jest oczywiście opcją mniej ekonomiczną), który wykona go zgodnie z naszymi potrzebami i życzeniami lub zakupić gotowy produkt w sklepie meblowym. Dużym powodzeniem, już od wielu lat, a nawet wieków, cieszą się stoły drewniane, które są dosyć drogie, ale z pewnością będą służyły nam przez długie lata.

Jaki stół jest najlepszy do jadalni?

Dostępne są w różnych formach od tych zupełnie prostych, minimalistycznych, do ekstrawertycznych, rzeźbionych egzemplarzy. Inną opcją są stoły wykonane z tworzyw sztucznych, najczęściej plastiku lub szkła, mogą one przybierać dowolne wielkości i kształty, najczęściej pasują do bardziej nowoczesnych, modernistycznych wnętrz. Znajdziemy również stoły z materiałów łączonych, na przykład z drewna i chromu lub szkła. Do dużych pomieszczeń często wybieramy solidne, obszerne modele stołów, natomiast jeśli bardzo zależy nam na oszczędności miejsca możemy zdecydować się na mniejszy, ale rozkładany stolik.

W małych mieszkankach popularne stały się montowane do ściany blaty, które rozkładamy tylko w razie konieczności, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.
Gdy wybierzemy już stół, kolejnym krokiem jest dobranie odpowiednich do niego siedzisk. Krzesła do jadalni są często sprzedawane w kompletach z stołami, zdarza się jednak również, że sami wybieramy ich rodzaj. Do wyboru mamy krzesła wykonane z podobnych materiałów jak stoły, mogą być one proste i zrobione z jednego tworzywa lub z materiałów mieszanych. Często do wyboru mamy różne obicia materiałowe, które pomogą nam stworzyć klimatyczne i ciepłe wnętrze, zwróćmy jednak uwagę na rodzaj materiału tapicerskiego.

Ważne, by nie tylko efektownie wyglądał, ale i był praktyczny w utrzymaniu czystości, co jest szczególnie ważne w miejscu, w którym jemy różnorodne potrawy, narażając go na powstawanie trudnych do wyczyszczenia plam. Przed zakupem krzeseł do jadalni, zawsze usiądźmy na nich, by sprawdzić ich wygodę i dopasowanie do naszych indywidualnych upodobań.


Warto również do stołu i krzeseł dopasować odpowiednie komody, szafki czy witryny do pokoju jadalnego. Powinny one być dopełnieniem wystroju i mieć funkcję praktyczną, mogą służyć na przykład do przechowywania zastawy stołowej. Nie zapominajmy o kwiatach, obrazach i innych dodatkach, które pomogą uczynić nam z jadalni prawdziwe serce domu.

Redakcja czadersi.pl