Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jakie ciśnienie w oponach jest właściwe?

28 czerwca 2021 ciśnienie w oponach

To co kiedyś było określane mianem dobra luksusowego, dziś jest dostępne dla niemal każdego z nas. Chodzi oczywiście o samochód. Pojazdy te służą nam do wykonywania codziennych czynności – od dojazdów do pracy, przez zawożenie dzieci co szkoły, aż po zakupy i wyjazdy na wakacje. Jednym z ważniejszych elementów obsługi samochodu jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach. Zależy od tego nie tylko bezpieczeństwo jazdy, ale także komfort jazdy oraz szybkość zużywania się ogumienia.

Ciśnienie w oponach – prawidłowa wartość

Można przyjąć że dla większości samochodów osobowych prawidłowe ciśnienie w oponach waha się w granicach od 2,0 do 2,2 atmosfery. Jednak dokładne informacje na ten temat prezentowane są w kilku miejscach – przede wszystkim w instrukcji użytkowania samochodu, wydawanej przez producenta do każdego sprzedawanego pojazdu. Jeśli kupiliśmy auto używane, a dokumentacji brak, informacje o prawidłowym ciśnieniu mogą być znalezione w sieci. Jeszcze innym sposobem na poznanie zalecanego ciśnienia w oponach jest specjalna naklejka, umieszczona na wewnętrznej stronie wnęki drzwi kierowcy. Zależnie od modelu, wartość ciśnienia dla kół przedniej i tylnej osi może się różnić. Od czego to zależy? Między innymi od masy silnika, jak również ewentualnego obciążenia, które zostanie umieszczone w bagażniku.

Czym grozi nieprawidłowe ciśnienie w oponach?

Bardo wielu kierowców nie dba o regularne kontrolowane ciśnienia w oponach swojego samochodu. W efekcie jeździ na słabo dopompowanych kołach lub kołach, w których ciśnienie jest za wysokie. W pierwszym przypadku zbyt niskie ciśnienie powoduje szybsze zużycie się opon, większe spalanie paliwa, a także większe narażenie układu kierowniczego, amortyzacyjnego i hamowania na zużycie. Jeśli będziemy poruszać się na oponach zbyt mocno napompowanych, spalanie może być niższe, ale wydłużyć się może droga hamowania, a opony mogą nierównomiernie się ścierać. Aby uniknąć jednego i drugiego, konieczne jest regularne kontrolowanie poziomu ciśnienia. Pomóc w tym może kieszonkowy manometr – analogowy lub elektroniczny. Natomiast jeżeli chodzi o dopompowanie powietrza do kół, można to zrobić na niemal każdej stacji benzynowej posiadającej kompresor lub korzystając z klasycznej pompki nożnej lub samochodowego kompresora 12V. Nie posiadasz jeszcze tych akcesoriów? Może warto je kupić? Pieniądze na ten cel zapewni ci kredyt gotówkowy. Możesz w prosty sposób pożyczyć kilkaset lub kilka tysięcy złotych i przeznaczyć je na dowolny cel. Kredyt gotówkowy może także posłużyć ci do realizacji wielu innych planów, nie tylko motoryzacyjnych.

Jak wybrać idealną pufę

Redakcja czadersi.pl

Nasza strona to oaza dla poszukiwaczy równowagi między pracą a życiem prywatnym, między dbaniem o siebie a rozwijaniem własnych pasji. Zanurz się w bogatym oceanie artykułów, które eksplorują świat lifestyle'u, wnętrz, zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zacząć oszczędzać
Jak wybrać idealną pufę
leasing używanego Audi

Jesteś zainteresowany reklamą?

leasing używanego Audi