Dekoracyjna tapeta – jaką wybrać?

Dekoracyjna tapeta to klasyczny i chyba najprostszy sposób na ciekawą aranżację wnętrza. Tapety mają całą masę zalet, niewiele wad i praktycznie nigdy nie wychodzą z mody. Pozwalają optycznie powiększyć mały pokój, rozjaśnić ciemne wnętrze, a także nadać indywidualny charakter poszczególnym pomieszczeniom.

Co jest w modzie w aranżacji wnętrz?


Ogromny wybór tapet, uwzględniający najrozmaitsze wzory i kolory pozwala na realizację nawet najbardziej oryginalnych projektów. Na rynku znajdziemy tapety w stylu angielskim z charakterystycznymi drobnymi różyczkami, w stylu orientalnym z wieloma detalami różnej wielkości, a nawet w stylu industrialnym, gdzie wśród rozmaitych motywów znajdziemy surową cegłę, kamień, a nawet diamentową blachę.


Oczywiście największym wyzwaniem jest dokonanie trafnego wyboru tapety pasującej do poszczególnych pomieszczeń. Inne wymagania ma bowiem ona do spełnienia w salonie, gdzie planujemy spędzać czas wolny i przyjmować gości, inne w sypialni, a jeszcze inne w pokoju małego dziecka czy nastolatka.


Tapeta w salonie musi być dekoracją przemyślaną, doskonale komponującą się z meblami i dodatkami. Dobrze dobrana stworzy przyjazny klimat i nada reprezentacyjny charakter tej części naszego domu. Jeżeli nie jesteśmy pewni jaki rodzaj będzie dla nas najlepszy, powinniśmy wybrać coś neutralnego. W takim wypadku zawsze sprawdzi się delikatny wzór i subtelny, najlepiej pastelowy kolor. Wybór stanie się łatwiejszy, gdy meble i dodatki (przede wszystkim zasłony i dekoracyjne poduszki) w naszym salonie będą gładkie.

Oczywiście możemy też zdecydować się na modne i dość odważne łączenie wzorów, ale bezpieczniej w takiej sytuacji skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który udzieli fachowej porady i pomoże uniknąć ewentualnej wpadki. Warto przy tym wiedzieć, że zdecydowane kolory i wyraźne wzory doskonale sprawdzają się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, wyposażonych w niedużą ilość mebli i dodatków. Taka wyrazista tapeta powinna zdobić wówczas tylko jedną ścianę. Rozwiązanie to sprawdza się jednak tylko w dużych, widnych pomieszczeniach, gdy stanowi jedyny mocny kolorystycznie akcent wystroju wnętrza.

Jaka tapeta pasuje do sypialni?


Wybierając tapetę do sypialni zawsze zwracajmy uwagę na to żeby czyniła ona to pomieszczenie miłym, przytulnym i sprzyjającym dobremu odpoczynkowi. Rezygnujemy zatem z intensywnych kolorów i wzorów. Dobrym pomysłem na wystrój sypialni jest udekorowanie jednej ściany niedużymi kawałkami różnych tapet, tak aby wyglądały jak powieszone na niej kolorowe obrazki.


Stosunkowo najprostszy jest zawsze wybór tapety do pokoju dziecka. Tu możemy spełniać fantazyjne pomysły naszych pociech i pozwolić im na samodzielny wybór ozdoby ściennej, która znajdzie się w ich pokoju. Maluchy często proszą o tapetę, na której znajdują się bohaterowie ich ulubionych bajek. Popularnym motywem – wybieranym głównie przez małych chłopców – są też najprzeróżniejsze modele bajkowych samochodów.
Niezależnie od tego jaką ozdobę ścienną wybierzemy, warto wcześniej dobrze przemyśleć swój wybór, tak aby stanowiła ona rzeczywistą ozdobę naszego mieszkania.

Redakcja czadersi.pl