Styl nowoczesny w aranżacji wnętrz – czym się charakteryzuje?

Styl nowoczesny nawiązuje do nurtu w sztuce i architekturze, który dominował w latach XX. Wtedy to zaczęły się pojawiać propozycje nowoczesnych, inaczej modernistycznych aranżacji. Mowa o wystrojach, które charakteryzują się prostotą i minimalizmem, ograniczeniem zbędnych dekoracji. Wnętrza nowoczesne są przestronne, jasne i uporządkowane, a co za tym idzie, niezwykle funkcjonalne. Czego nie może w nich zabraknąć? Jakie kolory, elementy wyposażenia, kształty i detale dobierać do aranżacji modernistycznej?

Styl nowoczesny – charakterystyczne elementy

Styl modernistyczny lubi prostotę, minimalizm i maksymalną funkcjonalność wnętrza. Rezygnujemy z dekoracji, które nie mają w sobie minimum praktyczności. Stawiamy na uporządkowaną przestrzeń, która jest dodatkowo jasna, przejrzysta i można się w niej dobrze poczuć.

Sprawdzą się tu proste linie, oszczędne formy i geometryczne kształty. Paletę kolorów ogranicza się do beżów, szarości, bieli i czerni. Bardziej zdecydowane kolory są dopuszczalne, ale w niewielkiej ilości, jako dodatkowy punkt przyciągający uwagę. Chodzi o to, by było tutaj nie tyle skromnie, co właśnie minimalistycznie. W takich wnętrzach jest przytulnie, przyjemnie, poruszanie się nie sprawia żadnych problemów, ograniczone zostaje gubienie rozmaitych przedmiotów w gąszczu niepotrzebnych drobiazgów.

Oświetlenie w stylu modernistycznym

Jeśli chodzi o dekoracje, sprawdzają się te, które niosą ze sobą walory praktyczne. Duże znaczenie ma oświetlenie, i to właśnie lampy mogą być jednocześnie funkcjonalne i ozdobne. Wśród najchętniej widzianych tu propozycji, są lampy o geometrycznych kształtach, proste; choć designerskie, jak te z oferty sklepu https://lampy.it/, również będą dobrym pomysłem na urozmaicenie wnętrza.

Pośród aranżacji nowoczesnej świetnie wyglądają LED-y, halogeny i oświetlenie punktowe. Można postawić na listwy montowane tuż pod szafkami, aby dodać dekoracyjności, np. w kuchni, a do tego przestrzenie robocze uczynić bardziej funkcjonalnymi. Dobrze sprawdzą się tu nowoczesne surowce, metal, ale i tworzywa sztuczne.

Akcenty kolorystyczne

Modernistyczny styl absolutnie nie jest smutny i banalny. Jeśli jednak stonowana paleta kolorystyczna to dla użytkowników zbyt mało, wyraziste akcenty kolorystyczne są jak najbardziej dozwolone. Nie mają dominować, lecz stanowić tło.

Kolory dobrze wyglądają wśród detali. Może to być zatem bajecznie kolorowe, szklane oświetlenie, czyli lampa zwisająca z sufitu, lub wyrazisty stolik albo kontrastująca z pozostałą częścią pomieszczenia i wystroju, ciemniejsza bądź bardziej jaskrawa ściana za telewizorem.

Możliwości jest całkiem sporo. Każdy ma szansę znaleźć elementy wyposażenia, dekoracje i lampy, które idealnie oddadzą charakter nowoczesnego stylu, ale i będą odpowiadać gustom domowników. Jedno jest pewne – przestronne, uporządkowane i minimalistyczne wnętrza są dziś w modzie, i trend ten szybko się nie zmieni. Modern to zatem odpowiedź na współczesne wymagania rynkowe.

Redakcja czadersi.pl