Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Pisanie CV

20 marca 2020

Szukanie pracy jest niebywale stresującym doświadczeniem. Niestety większość z nas jest zmuszona do przeglądania ogłoszeń i szukania etatu, który byłby odpowiedni do wykształcenia, umiejętności i oczekiwań. Pierwszym krokiem jest napisanie CV. Niestety błędy w CV pojawiają się dość często, ponieważ wielu potencjalnych pracowników nie przykłada do dokumentu zbyt wielkiej uwagi. Te osoby po prostu wychodzą z założenia, że nikt nie będzie nawet przeglądać tego co wyślą, więc starania nie mają większego sensu. No cóż… Zawsze istnieje takie ryzyko.

Co zawrzeć w naszym CV?

Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że pracodawcy jednak zerkną na to co zostało im przesłane i już na pierwszy rzut oka będą mogli ocenić czy potrzebują takiej osoby czy też jej nie potrzebują. Co jest błędem? Chociażby ilość kartek wysłanych do potencjalnego pracodawcy. Rzecz jasna ważne jest doświadczenie oraz wykształcenie, jednak istnieje trend, by wszystkie potrzebne informacje zawrzeć tylko na jednej stronie. Faktycznie wymaga to ogromnego skupienia, jednakże na pewno będzie procentowało większą możliwością zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Dzięki ucięciu niepotrzebnych zdań można wykazać się umiejętnością analizy co w wielu zawodach jest niezwykle przydatną cechą. CV powinno być schludne, estetyczne, Konieczne jest stosowanie wyraźnej, ale mało ozdobnej czcionki oraz trzymanie się odpowiedniego odstępu od marginesów stron. Gotowe projekty CV można znaleźć w internecie na licznych stronach poświęconych szukaniu pracy. Dzięki nim można w kilkadziesiąt minut stworzyć dokument, który będzie wyglądać profesjonalnie i zachęcająco do przejrzenia.

Typ CV w zależności od pracy

Oczywiście niektóre profesje wymagają nieco innego podejścia do sprawy. Przykładem mogą być osoby związane z bardziej kreatywnymi zajęciami. Ludzie szukający pracy w agencji reklamowej mają niezwykle wielu konkurentów chętnych do zajęcia ich miejsca. Aby zwrócić na siebie uwagę należy zaprezentować pomysłowe CV i niekoniecznie trzeba trzymać się stonowanych barw. Czasami warto dołączyć do swoich dokumentów portfolio prezentujące wszystkie wykonane zlecenia, aby osoba zatrudniająca mogła na własne oczy przekonać się o wartości pracownika starającego się o etat w danej firmie. Wiele kosmetyczek wychodzi z tego samego założenia i śmiało prezentuje fotografie, które mają prezentować ich makijaże na klientkach.

Oczywiście zdjęcia są wykonane odpowiednio wcześnie i za zgodą wszystkich pań. Kolejnym błędem jest brak wymieniania wszystkich doświadczeń, które mają znaczenie w pracy na danym stanowisku. Starając się o etat w banku nie warto wymieniać swojej przygody z rozdawaniem ulotek na ulicy lub opiekowania się dzieckiem sąsiadki, ponieważ nie aplikujemy na podobne stanowisko. Pracodawca mógłby czuć się zniechęcony takimi wywodami. Dodatkowo pamiętajmy, że musimy się zmieścić ze wszystkimi informacjami na jednej stronie kartki A4, więc nie ma żadnej przeszkody w usuwaniu zbędnych zdań. Dlatego warto wykluczać wszystkie te, które są tak naprawdę zbędne dla pracodawcy.

Redakcja czadersi.pl

Nasza strona to oaza dla poszukiwaczy równowagi między pracą a życiem prywatnym, między dbaniem o siebie a rozwijaniem własnych pasji. Zanurz się w bogatym oceanie artykułów, które eksplorują świat lifestyle'u, wnętrz, zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zacząć oszczędzać
Jak wybrać idealną pufę
leasing używanego Audi

Jesteś zainteresowany reklamą?

leasing używanego Audi