Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Uprawnienia wynikające z posiadania legitymacji emeryta-rencisty

9 maja 2022 legitymacja emeryta rencisty

Legitymacja emeryta-rencisty aktualnie umożliwia uzyskanie szeregu zróżnicowanych uprawnień. Warto się z nimi zapoznać, a także dowiedzieć nieco więcej na temat poszczególnych korzyści.

Legitymacja emeryta-rencisty

Legitymacja emeryta rencisty możliwa jest do uzyskania w momencie przejścia w stan spoczynku zawodowego. Człowiek zyskuje wtedy sporą ilość wolnego czasu, który może przeznaczyć na przykład na odpoczynek, przeżywanie przyjemności, a także realizowanie swoich pasji. Pomocna w tym przypadku może stać się tak zwana legitymacja emeryta-rencisty, która wydawana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Warunki otrzymania

Legitymację emeryta-rencisty można uzyskać w trzech przypadkach. Przede wszystkim wydawana jest w momencie uzyskania prawa do świadczeń emerytalnych. Jednak mogą ją zdobyć również osoby uprawnione do uzyskiwania innych świadczeń. Wśród nich wymienia się emerytury pomostowe, renty, renty socjalne, a także nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Legitymacja dostępna jest w nowej szacie graficznej od roku 2017.

Przywileje posiadacza legitymacji

Posiadacz legitymacji emeryta-rencisty ma szereg przywilejów. Wśród nich można wymienić przede wszystkim możliwość ponoszenia niższych kosztów za pewne świadczenia, a także możliwość uzyskania świadczeń dodatkowych. Nie istnieje ogólna lista przywilejów dla emerytów oraz rencistów, dlatego oferowane zniżki mogą być względem siebie dość zróżnicowane. Mogą zależeć od wielu różnych czynników, takich jak na przykład zamieszkiwanie w danym mieście.

Zniżki komunikacyjne

Legitymacja emeryta-rencisty daje uprawnienia przede wszystkim do licznych zniżek komunikacyjnych, które są bardzo przydatne dla osób przebywających na emeryturach oraz rentach. Ulgi w autobusach są określane ustawowo, jednak w niektórych miastach można liczyć na jeszcze większe rabaty, a nawet w pełni darmowe przejazdy. Ulgi ustawowe obowiązują także u przewoźników prywatnych. Wysokość konkretnych zniżek komunikacyjnych najczęściej jest zróżnicowana ze względu na miasto zamieszkania emeryta lub rencisty.

Zniżki na wydarzenia kulturalne

Wśród różnych uprawnień wynikających z posiadania legitymacji emeryta-rencisty można również wskazać liczne zniżki na wydarzenia kulturalne, które są bardzo przydatne dla emerytów oraz rencistów. Zniżki dotyczą większości placówek kulturalnych, wśród których można wymienić na przykład muzea. Dzięki korzystaniu z licznych zniżek możliwe jest spędzanie wolnego czasu w bardziej atrakcyjnej formie oraz rozwinięcie swoich zainteresowań.

Jak wybrać idealną pufę

Redakcja czadersi.pl

Nasza strona to oaza dla poszukiwaczy równowagi między pracą a życiem prywatnym, między dbaniem o siebie a rozwijaniem własnych pasji. Zanurz się w bogatym oceanie artykułów, które eksplorują świat lifestyle'u, wnętrz, zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zacząć oszczędzać
Jak wybrać idealną pufę
leasing używanego Audi

Jesteś zainteresowany reklamą?

leasing używanego Audi